subota, 7. svibnja 2011.

Port Forwarding

Možda će većini čitača bloga ovaj pojam biti nepoznat, pa na samom početku da vam ga ukratko objasnim. Port Forwarding znači otvaranje porta za protočnost podataka. Port je broj koji se pridružuje jedinstvenoj adresi izvora podataka ili IP adresi računala, a služi za označavanje mrežnog mjesta pristupanja ili mrežne usluge. Svaki Internet protokol (www, ftp, smtp…) ima svoj odgovarajući port (broj). 


Slikovito možete zamisliti Internet posrednika koji posjeduje određeni servis koji opslužuje razne korisnike. Servis koji se izvršava na serveru vašeg Internet posrednika, je slikovito rečeno jedna velika poslovna zgrada s mnoštvom kancelarija (servisa) i svaka ta kancelarija (servis) ima svoj port (broj kancelarije) kojemu se vi obraćate kad vam je potrebna određena usluga. Većina Internet servisa ima svoje standardne portove (kancelarije) koje ne mijenja. Iz tog razloga nije potrebno uvijek navesti port na URL adresi, jer server sam može da detektira koji vi servis tražite u zavisnosti kako taj isti servis tražite.

Primjeri nekih standardnih portova su:
  • Port za HTTP protokol: 80
  • Port za FTP protokol: 21
  • Port za SMTP protokol: 25
  • Port za POP3 protokol: 110
  • Port za Telnet protokol: 23


Portovi se otvaraju u routeru. U ovom postu ću vam objasniti kako otvoriti port u routeru, s obzirom da za cardsharing na Dreamboxu trebamo napraviti server, a preko otvorenog porta u routeru će se klijenti moći spojiti na naš server. Postoji puno vrsta routera na tržištu, ali princip otvaranja portova ili popularno zvano Port Forwarding je većinom isti. Za druge vrste routera možete posjetiti stranicu http://portforward.com.

Za početak u svom Internet pregledniku (brosweru) utipkajte 192.168.1.1 (ovo je ip adresa routera, kod svih je manje-više ova) i otvorit će vam se prozor s router konfiguracijom. Moj router je Linksys Wrt54-GL, ali kao što sam već spomenula, kod svih routera je princip većinom isti.


Nakon toga uđemo u sekciju NAT/QoS (kod drugih routera se možda i drukčije zove) i podsekciju Port Forwarding (ova sekcija se kod svih routera isto zove, a i najbitnija je).


Na slici iznad možemo vidjeti da smo otvorili port 12000 na ip od Dreamboxa (broj porta može biti bilo koji). Protocol nam mora biti na TCP jer omogućava dvosmjernu vezu. To znači veza da klijent i server mogu međusobno komunicirati. TCP (eng. Transmission Control Protocol / Internet Protocol) je jedan od naj-korištenijih protokola koji koriste gotovo sve kompjutorske mreže koje su na Internetu. Koristi se i u lokalnim mrežama za prijenos podataka između računala ili servera.

Također, ovaj protokol omogućava konekciju različitih operativnih sustava ili različitih vrsta računala, servera ili ostalih perifernih uređaja kao što su printeri. Ovo je protokol na kojem se zasniva Internet. Kada se spajate na Internet vaše računalo dobiva jedinstvenu IP adresu koja vam omogućava da lagodno komunicirate s ostalim računalima na Internetu. Sve ovo vrijedi i za Dreambox pošto je odvojen od računala. Na kraju kliknite na save i port je uspješno spojen.

1 komentar:

  1. Sadržaji su Vam odlični samo molim vas promijenite kombinaciju boja! Hvala

    OdgovoriIzbriši