utorak, 31. svibnja 2011.

Vrste kodiranja satelitskih programa

MPEG-2 ili MPEG-4 je tehnika, tj. skup algoritama koji iz nekog tv signala izvlače sliku. Pravila su definirana DVB-om (Digital Video Broadcasting). MPEG se sastoji od audio, video i data dijela. Data sadrži informacije o teletekstu, epg-u te razne podatke o aktivacijama kartica, updateova za kartice i sl.


Kodiranje je skup algoritama koji DVB MPEG-2 ili MPEG-4 signal dalje štite od neovlaštenog korištenja. Taj algoritam je zapisan u CAM-u i aktivira se putem podataka iz signala koji šalje provajder svojim karticama. Ta se naredba tj. ključ zove Control Word (CW).


DCW je Dinamic Control Word (CW)
CCW je Constant Control Word

Razlika je u tome što se CW ključevi mijenjaju svakih nekoliko sekundi do minuta, to je normalna pojava i zove se DCW, a kada ih se iz nekih razloga ne mijenja onda je to CCW! Njih se može iščitati s humaxom ili dreamom ako vam kanal radi. Onda pogledajte i pisat će vam da je u konstantu (CW), ali možete vidjeti CW ključ jedino kad vam je program otključan. Znači treba prvo raditi da bi ga mogao iščitati.

CW je ono što nam zapravo uvijek treba. Svi sustavi kodiranja samo izmišljaju CW ključeve razno raznim algoritmima. Dakle ovaj ključ je osnova za gledanje programa, tako da svako kodiranje ima svoje CW ključeve po kojima dekodira, a npr. Nagravision je samo kodiranje kojim se dođe do tog CW ključa.


EMM (Entitlement Management Message) – poruke koje sadrže informacije kao npr. ID pretplatnika i stanje pretplate, preko njih se prenose informacije o autorizaciji, ključevi ili naredbe za modifikaciju ili brisanje ključeva.

ECM (Entitlement Control Message) – poruke koje služe za kontroliranje rada kartica. ECM se uvijek šalje s EMM-om i šalje se kao paket. Taj paket se zove control Word i potreban je za dekodiranje signala. Provajderi također koriste i lažne ECM-ove kako bi onesposobili piratske kartice, od tuda i drugi naziv za ECM – Electronic Counter Measure.


Slika iznad opisuje procese kodiranja i dekodiranja slike prema common scrambling algoritmu (to je standardni CW algoritam).

Nagra EMM koristi RSA kao sustav kodiranja. Evo kako to radi:
odaberu se 4 broja: P1Q1P2 i Q2
N = P*Q
E = (2*(P1-1)*(Q1-1)+1)/3

Iz ovih formula dobijemo E1E2N1 i N2! Za dekodiranje poruke koja dolazi s EMM-om koriste se E1, N1 i N2, a za kodiranje poruke koristi se E1, N1 i E2! E2 je potreban kako bi se nešto kodiralo u Nagru, stoga je to čuvano u najvećoj tajnosti, i taj je podatak poznat samo provideru!

N2 je poznatiji kao EMMKEY, to je ono što je bilo potrebno iščitati iz kartice kako bi se probila Nagra, tj. Rom10. N2 je zapisan na kartici, dok ostala dva potrebna broja N1 i E1 nisu direktno zapisani na kartici. Ono što je zapisano je manji ključ zvan Parity Key (PK).


Još samo da naglasim, EMM nam ovdje treba za AU (generiranje sekundarnih ključeva); ako nema AU algoritma, onda moramo ručno ubacivati sekundarne ključeve (što uredno i radimo). Kada imamo sekundarne ključeve još nam treba ECM (njega primamo preko data streama u DVB-u) koji određuje koji CW ključ je kada aktivan.


Videoguard (NDS je naziv tvrtke) je digitalni nasljednik analognog sustava kodiranja Videocrypt. Videoguard se u stvari ne razlikuje previše od drugih sustava kodiranja – kartice koriste isti protokol, rađene su po istom standardu. Ali baš zbog mogućnosti brze promjene kartica pretplatnicima je NDS uvijek uspio suzbiti piratizaciju. Čim bi se pojavile MOSC kartice išla je zamjena svih kartica koje su imale zakrpane bugove. Iz tog razloga se NDS nije nikada pojavio na emulatorima niti na karticama s emulacijom (Funcard i sl.).

Još treba dodati da se kartice periodički mijenjaju svake 2 do 3 godine, čisto iz preventivnih razloga. Od 1996. godine u upotrebu su došle nove kartice s ASIC (Application Specific Integrated Circuit) čipom koji je ukratko rečeno zadužen za čuvanje sadržaja EEPROM-a. One omogućuju različite algoritme za pojedine pakete.


Vaša kartica je bila vezana za serijski broj prijemnika i to je bio jedan od načina suzbijanja CardSharing-a. Čak ni danas CS ne radi najbolje s NDS karticama. Promjene ECM-a su jako česte, svakih 5-7 sekundi se aktivira drugi CW ključ, a nakon promjene ECM-a ima ravno 1 sekunda ostavljena kartici da izgenerira odgovarajući CW. To bi značilo da bi za uspješan CS trebalo, u roku od sekunde, dobiti povratnu informaciju od originalne kartice. S tim ograničenjem se izbacuje puno ilegalnih korisnika, tako da iako zasad NDS još uvijek nosi naziv nedodirljivog, američki su hakeri dokazali da to nije tako.


Viaccess Modul je namijenjen za gledanje programa kodiranih u sustavu Viaccess. U tom su sustavu kodirani HRT i novi Pay TV paket satelitskih programa Seemore Sat Channel, RTV Slovenija, SRG Swiss, TPS, CanalSatellite France, NTV Plus itd…


U uporabi su još uvijek dvije inačice ovog modula – stara verzija, nazvana crni Viaccess modul ili Viaccess Black CAM i nova verzija, nazvana crveni Viaccess modul ili Viaccess Red CAM. Problemi se najviše očituju u nemogućnosti autorizacije kartica za slijedeće mjesečno gledanje. Naime, kod Viaccess sustava poznato je da se svakog prvog u mjesecu kartica mora autorizirati putem satelita kako bi korisnik mogao nastaviti nesmetano gledanje u novom mjesecu. Ako kartica ne “pokupi“ autorizaciju nema gledanja, osim ako karticu ne stavite u crveni Viaccess modul ili neki satelitski prijemnik s ugrađenim Viaccessom.


Danas je najviše u uporabi nova inačica ovog modula, nazvana crveni Viaccess CAM iz razloga što je on, stvarno, crvene boje. Novi modul Viaccess nema problema kao crni, a ima i još jednu zgodnu prednost – on se softverski može nadograditi jednostavno putem satelita.


Naime, da bi u njemu ispravno radila ili proradila nova verzija Viaccess 2 kartica on mora softverski biti ažuriran. To se radi tako da se modul, bez kartice, umetne u prijemnik, koji se upali na jedan od programa na frekvenciji 12092 H, SR 27500 na satelitu Hotbird na 13°E. Nakon toga samo treba slijediti upute na TV ekranu i za oko dvadesetak minuta imate softverski ažuriran Viaccess Modul.


Za praćenje programa u ovom sustavu kodiranja, uz modul trebate i odgovarajuću pretplatničku karticu. Karticu samo umetnete u modul pazeći da su kontakti prema gore i to je to. Naravno da modul može otvoriti samo programe kodirane u sistemu Viaccess i ništa drugo. Bilo koja originalna Viaccess 2 kartica bez greške radi u Viaccess Red CAM modulu.


Nema komentara:

Objavi komentar