četvrtak, 24. ožujka 2011.

Komponente za postavljanje satelitske televizije

1. Satelitska antena
Uređaj koji služi za skupljanje i slanje signala u LNB, pa potom signal dolazi u naš prijemnik. Postoje antene različitih promjera (60 – 120 cm, pa i veće).


2. LNB (LOW NOISE BLOCK)
LNB, konverter - uređaj koji pojačava dolazne signale i prevodi ih u električne signale niže frekvencije koje može prepoznati satelitski prijemnik. Na jednoj anteni može biti jedan ili više LNB-a (čak do 8). Postoje tri vrste LNB-a: single (ima 1 izlaz i spaja se samo na 1 prijemnik), twin (2 izlaza za 2 korisnika) i quad (za 4 korisnika). LNB može primati signal sa samo jednog satelita, tj. ako hoćemo istovremeno primati signal s više satelita, treba nam više lnb-a.


3. Diseqc (Digital Satellite Equipment Control)
Digitalno upravljanje satelitskom opremom - sistem koji je razvio Eutelsat baš za gledanje dvije pozicije Astra i HotBird s jednom antenom koristeći univerzalne LNB-ove. Inače sistem se koristi za kontrolu periferije kao što su LNB-i, rotori i prekidači, koristeći digitalizirani 22kHz signal iz satelitskog prijemnika. Znači diseqc nam služi za spajanje 2 ili više LNB-a u jednu cjelinu, tj. ovaj uređaj nam omogućava prijem signala sa 2 ili više satelita na našem prijemniku.


4. Nosač Lnb-a
Postavlja se na antenu i služi nam za postavljanje 2 ili više lnb-a.


5. Koaxialni kabel
Kabel s kojim se spaja lnb sa diseqc-om i satelitskim prijemnikom. Preko njega se dovodi signal i struja. Dakle, da bi LNB radio treba mu električne energije koju dobiva preko prijemnika koaxialnim kabelom, a istim kabelom lnb dovodi signal u prijemnik.


6. F – konektori
Utičnica koja se koristi za povezivanje konvertera s prijemnikom, te ima navoje.


7. Digitalni satelitski prijemnik (receiver)
Uređaj koji prima signale koje šalje LNB i prevodi ih u signale koji se onda mogu vidjeti na TV-u u obliku slike i zvuka. Razlikujemo prijemnike za prijem mpeg2 i/ili mpeg4 signala. Puno proizvođača se bavi proizvodnjom satelitskih prijemnika, ali u ovom blogu ćemo se baviti prijemnikom proizvođača Dream Multimedie – Dreambox 500s, koji je najpopularniji prijemnik baziran na Linux operativnom sustavu i s ethernet priključkom za internet, što mu pruža nebrojene mogućnosti.


Nema komentara:

Objavi komentar