nedjelja, 3. travnja 2011.

Dreambox i FTP

FTP je najvažniji program za upravljanje Dreamboxom.



Da biste mogli ubaciti najnovije emulatore ili datoteke u Dreambox, potrebno je koristiti FTP program. Budući da postoji doista stotine načina koji omogućavaju korištenje FTP-a, možemo opisati za početak najlakši – Internet Explorer ili Firefox! Otvorite Vaše browsere i utipkajte ftp://ip_od_dreamboxa i kliknite na GO. Trebat ćete upisati username i password od Dreambox-a, ako ste čitali uputstvo o Telnetu, onda vjerojatno znate da nije poželjno imati podatke root / dreambox ako receiverom izlazite na Internet. Primjetit ćete da je Dreambox u stvari kao jedan hard disk u kojem imate i direktorije i razne datoteke od kojih su neke sistemske, a druge nisu.


Ovako, kao na prethodnoj slici, to izgleda kod mene u browseru. Kao što možete vidjeti preko PC-a moguće je mijenjati kanale, provjeriti TV program, gasiti i paliti receiver, pa čak i gledati program.

Važno za znati je to da eksperimentiranje van direktorija var/ nije poželjno. Naravno tu se ne ubraja mnt/usb ili hdd/ direktorij, ali kopkanje po direktorijima kao što su bin/ ili etc/ neće donijeti najbolje rezultate. S jedne strane korisnici koji ne koriste multiboot ionako neće moći ništa promijeniti, no oni koji imaju multiboot, imaju mogućnost izmjene podataka u tim direktorijima. U var/ direktoriju nalazi se pregršt bitnih stvari – od emulatora do svih konfiguracijskih fileova i pluginova kao što su Drtic ili recimo TuxText, dakle glavne promjene uvijek ćete raditi upravo unutar ovog direktorija.

Gdje se nalaze emulatori? Emulatori su obično unutar direktorija var/bin, no nekad (nerijetko) ih možete pronaći i unutar var/emu. Direktorij var/tuxbox/config/ obično je dom konfiguracijskih datoteka od newcamda, cardspidera i cardservera, te još nekih kao npr. emulist.cfg od ruDreama i SF Imagea, a i sam Script Service dodatak od ruDream imagea nalazi se u ovom direktoriju. Direktorij var/tuxbox/plugins/ je mjesto gdje se stavljaju plugin datoteke, tj. .so i .cfg fileovi od raznih pluginova.

Direktoriji gdje su smješteni ključevi obično su var/scce/ ili var/keys/ što ovisi od emulatora do emulatora. Direktorij var/tuxtxt bitan je za korištenje teletekst dodatka. Prvi direktorij koji ćete jamačno rabiti izvan var/ direktorija je tmp/ direktorij koji je dobar za vježbanje, a u mnogočemu će vam pomoći pri uklanjanju grešaka. Drugi važan direktorij je mnt/ u koji ćete češće zalaziti ako koristite USB ili CF uz Vaš Dreambox. U tom direktoriju nalazit će se svi eksterni uređaji koji su povezani s Dreamboxom. Direktorij var/lib/ potrebno je imati u vidu zbog potreba emulatora Newcamd. Treba također napomenuti da izgled var/ direktorija prilično ovisi o samom imageu, stoga imajte na umu da u tekstu pokušavamo obraditi sve imageove skupno. A za vas najvažniji direktorij će biti var/etc/ pošto se tamo ubacuju svi konfiguracijski fileovi za Cardsharing što će vas dalje dovesti do gledanja svakog kodiranog kanala.

Budući su Internet Explorer i ostali brosweri prilično ograničeni, za bolji i jednostavniji FTP rad preporučuju se neki od FTP-namijenjenih programa kao što je Total Commander ili DCC (Dreambox Control Center). U tim programima sve će izgledati dosta kompliciranije stoga što nude pregršt mogućnosti u odnosu na jednostavni IE ili FireFox. Mi ćemo se baviti s prilično jednostavnim, a moćnim DCC-om! Za početak ću vas naučiti kako se spojiti i jednostavno prebaciti neke datoteke. Nakon što ga downloadate i instalirate, pokrenite program. Ovaj program je besplatan te ga možete lako skinuti s Interneta. Za DCC vam je potrebno 3-4 dana da ga savladate bez puno poteškoća. Kad otvorite program morate postaviti početne postavke kao na slijedećoj slici.


  1. odredite connection type – router (znači da su i PC i Dreambox spojeni na router),
  2. u kućicu this computer ne trebate upisivati IP-adresu (sam će vam je ponuditi),
  3. u kućicu Dreambox upišete IP-adresu Dreamboxa koju ste ranije odredili,
  4. u kućicu router upišete IP-adresu routera (najčešće je 192.168.1.1),
  5. na kraju kliknete Reconnect (ako je sve u redu trebalo bi sve biti označeno zelenom bojom kao na slici),
  6. uđite u opciju FTP koja se nalazi u donjem lijevom kutu i spremni ste za prebacivanje fileova.


Na lijevoj strani nalaze nam se datoteke u Dreamboxu, a s desne možemo vidjeti naše diskove na PC-u. Podatke ubacujemo jednostavnim klikom na strelice koje se nalaze u sredini ili možemo jednostavnim drag&drop načinom da povučemo file mišem na drugu stranu.

Da bi mnogi programi u Dreamboxu radili potrebno je promijeniti atribute fileova koje smo kopirali u njega. To bi se moglo usporediti s .exe fileovima na PC-u. Znači to su te izvršne datoteke. To se radi tako da na datoteku u Dreamboxu kliknete desnim klikom miša i odaberete attributes promijenite mu prava.


Ukratko, ono što trebate znati o promjenama prava je: izvršne datoteke tj. emulatori uvijek trebaju imati prava 755 ili viša. Ostale datoteke mogu imati prava 644 što su inače standardni atributi datoteka koje se prvi put prebace u Dreambox. Promjena prava vrši se selektiranjem / deselektiranjem kućica za čitanje (read), pisanje (write) ili izvršavanje (execute).


Nema komentara:

Objavi komentar