utorak, 31. svibnja 2011.

Vrste kodiranja satelitskih programa

MPEG-2 ili MPEG-4 je tehnika, tj. skup algoritama koji iz nekog tv signala izvlače sliku. Pravila su definirana DVB-om (Digital Video Broadcasting). MPEG se sastoji od audio, video i data dijela. Data sadrži informacije o teletekstu, epg-u te razne podatke o aktivacijama kartica, updateova za kartice i sl.


Kodiranje je skup algoritama koji DVB MPEG-2 ili MPEG-4 signal dalje štite od neovlaštenog korištenja. Taj algoritam je zapisan u CAM-u i aktivira se putem podataka iz signala koji šalje provajder svojim karticama. Ta se naredba tj. ključ zove Control Word (CW).


DCW je Dinamic Control Word (CW)
CCW je Constant Control Word

Razlika je u tome što se CW ključevi mijenjaju svakih nekoliko sekundi do minuta, to je normalna pojava i zove se DCW, a kada ih se iz nekih razloga ne mijenja onda je to CCW! Njih se može iščitati s humaxom ili dreamom ako vam kanal radi. Onda pogledajte i pisat će vam da je u konstantu (CW), ali možete vidjeti CW ključ jedino kad vam je program otključan. Znači treba prvo raditi da bi ga mogao iščitati.

CW je ono što nam zapravo uvijek treba. Svi sustavi kodiranja samo izmišljaju CW ključeve razno raznim algoritmima. Dakle ovaj ključ je osnova za gledanje programa, tako da svako kodiranje ima svoje CW ključeve po kojima dekodira, a npr. Nagravision je samo kodiranje kojim se dođe do tog CW ključa.


EMM (Entitlement Management Message) – poruke koje sadrže informacije kao npr. ID pretplatnika i stanje pretplate, preko njih se prenose informacije o autorizaciji, ključevi ili naredbe za modifikaciju ili brisanje ključeva.

ECM (Entitlement Control Message) – poruke koje služe za kontroliranje rada kartica. ECM se uvijek šalje s EMM-om i šalje se kao paket. Taj paket se zove control Word i potreban je za dekodiranje signala. Provajderi također koriste i lažne ECM-ove kako bi onesposobili piratske kartice, od tuda i drugi naziv za ECM – Electronic Counter Measure.


Slika iznad opisuje procese kodiranja i dekodiranja slike prema common scrambling algoritmu (to je standardni CW algoritam).

Nagra EMM koristi RSA kao sustav kodiranja. Evo kako to radi:
odaberu se 4 broja: P1Q1P2 i Q2
N = P*Q
E = (2*(P1-1)*(Q1-1)+1)/3

Iz ovih formula dobijemo E1E2N1 i N2! Za dekodiranje poruke koja dolazi s EMM-om koriste se E1, N1 i N2, a za kodiranje poruke koristi se E1, N1 i E2! E2 je potreban kako bi se nešto kodiralo u Nagru, stoga je to čuvano u najvećoj tajnosti, i taj je podatak poznat samo provideru!

N2 je poznatiji kao EMMKEY, to je ono što je bilo potrebno iščitati iz kartice kako bi se probila Nagra, tj. Rom10. N2 je zapisan na kartici, dok ostala dva potrebna broja N1 i E1 nisu direktno zapisani na kartici. Ono što je zapisano je manji ključ zvan Parity Key (PK).


Još samo da naglasim, EMM nam ovdje treba za AU (generiranje sekundarnih ključeva); ako nema AU algoritma, onda moramo ručno ubacivati sekundarne ključeve (što uredno i radimo). Kada imamo sekundarne ključeve još nam treba ECM (njega primamo preko data streama u DVB-u) koji određuje koji CW ključ je kada aktivan.


Videoguard (NDS je naziv tvrtke) je digitalni nasljednik analognog sustava kodiranja Videocrypt. Videoguard se u stvari ne razlikuje previše od drugih sustava kodiranja – kartice koriste isti protokol, rađene su po istom standardu. Ali baš zbog mogućnosti brze promjene kartica pretplatnicima je NDS uvijek uspio suzbiti piratizaciju. Čim bi se pojavile MOSC kartice išla je zamjena svih kartica koje su imale zakrpane bugove. Iz tog razloga se NDS nije nikada pojavio na emulatorima niti na karticama s emulacijom (Funcard i sl.).

Još treba dodati da se kartice periodički mijenjaju svake 2 do 3 godine, čisto iz preventivnih razloga. Od 1996. godine u upotrebu su došle nove kartice s ASIC (Application Specific Integrated Circuit) čipom koji je ukratko rečeno zadužen za čuvanje sadržaja EEPROM-a. One omogućuju različite algoritme za pojedine pakete.


Vaša kartica je bila vezana za serijski broj prijemnika i to je bio jedan od načina suzbijanja CardSharing-a. Čak ni danas CS ne radi najbolje s NDS karticama. Promjene ECM-a su jako česte, svakih 5-7 sekundi se aktivira drugi CW ključ, a nakon promjene ECM-a ima ravno 1 sekunda ostavljena kartici da izgenerira odgovarajući CW. To bi značilo da bi za uspješan CS trebalo, u roku od sekunde, dobiti povratnu informaciju od originalne kartice. S tim ograničenjem se izbacuje puno ilegalnih korisnika, tako da iako zasad NDS još uvijek nosi naziv nedodirljivog, američki su hakeri dokazali da to nije tako.


Viaccess Modul je namijenjen za gledanje programa kodiranih u sustavu Viaccess. U tom su sustavu kodirani HRT i novi Pay TV paket satelitskih programa Seemore Sat Channel, RTV Slovenija, SRG Swiss, TPS, CanalSatellite France, NTV Plus itd…


U uporabi su još uvijek dvije inačice ovog modula – stara verzija, nazvana crni Viaccess modul ili Viaccess Black CAM i nova verzija, nazvana crveni Viaccess modul ili Viaccess Red CAM. Problemi se najviše očituju u nemogućnosti autorizacije kartica za slijedeće mjesečno gledanje. Naime, kod Viaccess sustava poznato je da se svakog prvog u mjesecu kartica mora autorizirati putem satelita kako bi korisnik mogao nastaviti nesmetano gledanje u novom mjesecu. Ako kartica ne “pokupi“ autorizaciju nema gledanja, osim ako karticu ne stavite u crveni Viaccess modul ili neki satelitski prijemnik s ugrađenim Viaccessom.


Danas je najviše u uporabi nova inačica ovog modula, nazvana crveni Viaccess CAM iz razloga što je on, stvarno, crvene boje. Novi modul Viaccess nema problema kao crni, a ima i još jednu zgodnu prednost – on se softverski može nadograditi jednostavno putem satelita.


Naime, da bi u njemu ispravno radila ili proradila nova verzija Viaccess 2 kartica on mora softverski biti ažuriran. To se radi tako da se modul, bez kartice, umetne u prijemnik, koji se upali na jedan od programa na frekvenciji 12092 H, SR 27500 na satelitu Hotbird na 13°E. Nakon toga samo treba slijediti upute na TV ekranu i za oko dvadesetak minuta imate softverski ažuriran Viaccess Modul.


Za praćenje programa u ovom sustavu kodiranja, uz modul trebate i odgovarajuću pretplatničku karticu. Karticu samo umetnete u modul pazeći da su kontakti prema gore i to je to. Naravno da modul može otvoriti samo programe kodirane u sistemu Viaccess i ništa drugo. Bilo koja originalna Viaccess 2 kartica bez greške radi u Viaccess Red CAM modulu.


četvrtak, 26. svibnja 2011.

Ubacivanje i sređivanje liste kanala

UBACIVANJE LISTE KANALA
Lista kanala nam služi za lakše kretanje među programima. Programi su svrstani u manje skupine pa tako lakše i brže dolazite do željenog programa. To ćete uraditi uz pomoć programa DreamBoxEdit.

Downloadajte program s
http://vladix.net/download/download.html?task=view.download&cid=22, pokrenite instalaciju, a zatim s desktopa ili startnog menija i sam program. Odmah odaberite tab TOOLS > OPTIONS kao na slici ispod:


1 – Upišite IP adresu Dreamboxa
2 – Username – root
3 – Password (default je “root“), isti princip kao u podešavanjima FlashWizard PRO
Zatim na >OK<.

Ako ste točno upisali podatke uspostaviti će se konekcija. Sada morate otvoriti folder koji sadrži listu kanala (listu kanala možete skinuti sa svih satelitskih foruma, a možete je i sami napraviti).


Otvorit će se BROWSE prozor na kojem ćete izabrati folder s listom kanala – fajlovima liste kanala. Označite folder (ne fajlove) pa na >OK<. Par sekundi će se učitavati lista i vidjet ćete na tisuće kanala i butika (bouquet – favorite lista).


Pomoću ovog programa možete uređivati listu, mijenjati butike… Kada ste spremni za upload u receiver iz tab-a FILE ćete izabrati FAST FTP UPLOAD i sačekati do pola minute… Kada se prebacivanje završi program će vam ispisati poruku.


Ako želite prebaciti listu kanala iz receivera u kompjutor onda koristite FAST FTP DOWNLOAD opciju (primanje). Opcija FTP služi za naprednije i brže primanje i slanje liste kanala. Nakon toga resetirajte resiver i lista kanala bi trebala biti u vašem Dreamboxu.


BUTICI U LISTI KANALA (BOUQUETS)
Butici ili bouquets u Dreambox image-ovima su ustvari favorit liste (omiljeni programi, exyu, muzika, filmovi…).


Kada gledate neki kanal dva puta pritisnite na tipku >OK< koja se nalazi na sredini; jednom ili dva puta zavisno od imagea (software koji se nalazi u Dreamboxu) ili postavki u njemu. Prikazat će se sličan prozor:


1. Butici ili vlastite favorit liste kanala (koristi se pritiskom na plavu tipku)
2. Provajderi – listing kanala po provajderima transpondera (npr. total TV, RSC Digi, STN, Premiere…)
3. Sateliti – listing kanala po satelitima
4. Svi kanali i servisi
5. Ime favorit liste – butika
6. Kanali u trenutnom butiku raspoređeni u tri stupca
7. EPG i neki detalji…

Da bi vam kanali u butiku bili raspoređeni u tri stupca morate uraditi sljedeći proces:
- Otići u web interface tako što upišete u web browser u polje adress IP ADRESU DREAMBOX-a (ovo je moja IP adresa Dreamboxa, vi ćete naravno unijeti svoju):


- Zatim iz web interfejsa odabrati REMOTE CONTROL (PLI JADE: BOX CONTROL > REMOTE). Imajte u vidu da je web interfejs isti na svakom image-u, ali dizajn je drugačiji na Pli Jade-u.
- Kada vam se otvori prozor na kojem je prikazan daljinski, a s desne strane ekran koji prikazuje promjene koje uradite s daljinskim, onda vam treba biti prikazana i lista kanala u butiku kao na slici ispod:


- Pritisnite na taster koji vidite na slici (VIDEO) i promijenit će se broj kolona. Kada odlučite što vam najviše odgovara restartajte Dreambox preko:


Zbog preglednosti nije loše izabrati listu kanala u tri kolone…


Kako dodati kanal u moj butik i kako kreirati butik?
MENU > SETUP > BOUQUETS > CREATE NEW BOUQUET > TV (ili ako želite radio: Dajte mu ime i pritisnite >OK<).

Da bi dodali kanale u taj butik idete sljedećom metodom:
MENU > SETUP > BOUQUETS > ADD SERVICES TO BOUQUET > TV i izaberete u koji butik ćete dodavati servise tj. kanale. Izaberete satelit na kojem je taj kanal i kada ga nađete pritiskate >OK< za unošenje kanala… (možete unijeti neograničen broj).


Raspored kanala, servisa i butika
Kada je na ekranu prikazana lista kanala u butiku (lista butika), a želite promijeniti raspored kanala po redoslijedu onda pritisnite tipku MENU i prikazat će vam opcije:


1. Kreiranje novog butika (objašnjeno prije)
2. Dodaj taj servis/kanal u neki određen butik
3. Dodaj marker (oznaku sa slovima između servisa u butik listi)
4. Preimenovanje servisa ili kanala
5. Brisanje servisa ili kanala
6. Postavljanje trenutnog kanala za početni kanal – pri uključivanju Dreamboxa svaki put će početni kanal biti taj koji odaberete
7. Resetiranje početnog kanala i postavljanje za početnog onog zadnje gledanog
8. Omogući mod za micanje i pomjeranje kanala ili servisa
9. Omogući mod za promjenu imena butika itd…

Ukratko to bi bilo to o listama i buticima. Nakon svake veće promjene resetirajte enigmu ili rebootajte Dreambox (ne morate ukoliko kreirate novi butik ili vršite promjenu kanala, ali morate ukoliko npr. koristite opciju 6. iz gore navedenog).

ponedjeljak, 23. svibnja 2011.

Instalacija CCcam PC servera

PREDNOSTI INSTALACIJE CCCAM SERVERA U PC SU: server je puno stabilniji, na usb port se može uključiti puno više kartica (u Dreambox samo jedna), puno više klijenata možemo uključiti u server (oko 100 pa i više), server se ne ruši. Server tj. PC mora biti uključen 0-24 i mora biti spojen na Internet. Slika ispod prikazuje uređaj na koji možemo staviti mnoštvo satelitskih kartica, te ga preko USB-a spojimo na PC server.


U nastavku posta slijede upute za izradu CCcam servera, pri čemu sam vam nastojala sve maksimalno pojednostaviti.

Prije same izrade servera, pripremit ćemo što će nam kroz cijeli proces biti potrebno: u prvom redu, to je SSH klijent (kod mene WinSCP) kojeg možete skinuti na ovom linku http://winscp.net/eng/download.php, i drugo, treba nam putty, ako ga nemate, skinite ga ovdje http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html. Instalirajte WinSCP i krećemo s izradom servera…

Instalacija Debian Linux platforme


Ako nemate instalacijski CD, Debian možete skinuti ovdje http://www.debian.org/CD/netinst/. Kada skinete .ISO image, snimite ga na CD i krećemo s instalacijom.
NAPOMENA: ako ste skinuli Debian s linka gore, računalo prilikom instalacije MORA biti spojeno na Internet, znači morate uključiti mrežni kabel u računalo na koje instalirate Debian.

Ovisno o vrsti matične ploče i ostalih komponenti, potrebno je podesiti BIOS da kod boot-anja računala prvo pretražuje CD-DVD. Video ispod nam pokazuje instalaciju Linux-a, Debian:



Kod instalacije Debiana posebno pazite na to da zapamtite ili negdje zapišete koje lozinke (password-e) stavljate, a najviše pazite na ROOT password, jer nam on najviše treba!

Sada, kad je gotova instalacija, prvo ćemo instalirati SSH server koji nam omogućuje daljinsko spajanje na Linux:


Kada smo instalirali SSH, dok nam je sve spojeno na budući server (monitor, tipkovnica…) još ćemo podesiti nepromjenjivu (fiksnu) IP adresu, preko koje ćemo se ubuduće spajati na naš server:


Nakon što smo sredili i fiksnu IP adresu, sa servera možemo isključiti sve osim napajanja i mrežnog kabla, dalje ćemo se na njega spajati s Windows konzole. Sljedeći video nam pokazuje kreiranje WinSCP konekcije:



Kao što vidite, upisujete sljedeće:
1. Host name: IP adresa servera;
2. Username: root;
3. Password: root password unesen prilikom instalacije Debian-a.

Nakon uspješnog spajanja preko SSH na naš server, krećemo s ubacivanjem CCcam-a s pripadajućim skriptama:


Trebate skinuti CCcam 2.2.1 ili možete neki drugi, stariji, raspakirajte ga, uzmite samo CCcam.x86 i zamijenite u /emu/cccam, promijenite atribute na 755.

Naš server je spreman za pokretanje, ali trebamo još neke stvari podesiti za lakši i po mnogima stabilniji rad CCcam-a. Sljedeći video pokazuje prvo editiranje crontab-a, koji nam, između ostalog, omogućuje restart servera u određeno doba dana (na videu svako jutro u 04:00 sata), a poslije toga editiranje rc.local, koji će nam podešen kao što je prikazano na videu, pokretati CCcam server kad se podiže Debian:


Još nam je samo preostalo da pomoću putty-ja pokrenemo prvi put naš server: na videu je prikazan start, stop i restart servera:


Ovime smo završili instalaciju i prvo pokretanje našeg PC CCcam servera J!!